Opublikowano Dodaj komentarz

Jak wybrać poduszki dekoracyjne na kanapę?

Jeśli to czytasz to prawdopodobnie zastanawiasz się jak sprawić, żeby Twój salon wyglądał jak z okładki magazynu wnętrzarskiego… albo przynajmniej był nieco bardziej przytulny i ciekawy.

Poduszki dekoracyjne to dobry trop! Bez większej ingerencji w przestrzeń i małym nakładem finansowym możesz odmienić swoją kanapę. Sprawić, że w całym pokoju będzie o wiele bardziej

Jak się do tego zabrać, żeby wybrać dobrze? Nie skończyć z 17 poduszkami niedopasowanymi do siebie i niczego innego?

Dopasuj poduszki do palety kolorystycznej aranżacji

Aby dopasować poduszki do otoczenia spróbuj dobrać ich kolory na zasadzie jednej z trzech metod:

1. Metoda koloru uzupełniającego

Ta metoda polega na zestawieniu ze sobą dwóch, przeciwstawnych na kole barw kolorów o tym samym nasyceniu. W ten sposób uzyskujemy takie połączenia jak fioletowa kanapa z żółtą poduszką lub czerwono-pomarańczowa sofa z morskimi poduszkami.

To bardzo uniwersalna metoda pozwalająca stworzyć zestawienie kolorów, które świetnie dopasuje się do salonu, sypialni i wielu innych pomieszczeń.

2. Metoda kolorów analogicznych

Schemat barw analogicznych tworzy kilka kolorów, które na kole barw znajduję się w równych, niedużych odległościach od siebie.

Nieduże odstępy między kolorami złożą się w harmonijną, niemal jednolitą paletę, którą warto wykorzystać w pomieszczeniach, w których jeden z kolorów w palecie jest na ścianie, a sofa jest w kolorze neutralnym.

Rozłożenie odstępów między kolorami nieco dalej, może dać ciekawy efekt, ale paleta będzie mniej stonowana i bardziej będzie pasować do pokoju dziecka niż do pokoju dziennego czy sypialni.

3. Triada

Triada – jak sama nazwa wskazuje, jest paletą barw opartą na trzech kolorach. Kolory w triadzie są ułożone w równych odstępach od siebie na kole barw. Takie palety są bardziej różnorodne od poprzednich, wprowadzają więcej kolorów i pomagają wprowadzić ciekawy akcent do szarych lub neutralnych wnętrz.

Paleta barw wybrana? Teraz czas na wzory!

Powyższe wizualizacje wykorzystania palet barw są tylko przykładami, ale nawet na tych przykładach możesz zobaczyć o ile ciekawiej od gładkich poduszek wyglądają poduszki z fakturą lub wzorem. Na czym warto skupić uwagę?

  1. Poduszki gładkie – warto wykorzystać je w swojej poduszkowej aranżacji, ale zdecydowanie nie warto na nich poprzestawać. Jeżeli użyjesz tylko gładkich poduszek prawdopodobnie nie wykorzystasz dostępnego potencjału.

  2. Poduszki z wzorami geometrycznymi – świetnie pasują jako część zestawu poduszek na sofie. Wzory geometryczne dodają dynamiki aranżacji. Możesz zestawiać ze sobą różne wzory – małe, duże, kratki, okręgi, fale. Na końcu tego artykułu pokażemy Ci kilka zestawień wzorów geometrycznych, które świetnie ze sobą współgrają.

  3. Poduszki z nadrukami – po pierwsze, pozwalają Ci dodać stuprocentowo osobisty motyw do poduszkowego zestawu. Po drugie, takie poduszki świetnie działają jako dopełnienie zestawu poduszek z wzorami geometrycznymi. Nie warto ograniczać swojego wyboru wyłącznie do poduszek z nadrukami / zdjęciami. Taki zestaw nie zadziała!

  4. Poduszki z wzorami roślinnymi – motyw roślinny to bardzo mocny detal na sofie. Warto go dodać, ale nie warto przesadzać. Zanim zdecydujesz się na motyw roślinny dobrze przemyśl z czym go zestawisz. Polecamy zestawić go z poduszkami gładkimi oraz z poduszkami o dużych, prostych wzorach geometrycznych.

Rozmiar ma znaczenie? Takie same jak kształt i ilość!

Bardzo często Twój poduszkowy zestaw będzie świetnie wyglądać jeśli przemyślisz paletę barw i połączenie wzorów. Jeżeli chcesz zaplanować jakie dokładnie poduszki dekoracyjne kupisz zwróć jeszcze uwagę na rozmiar, kształt i ilość poduszek.

Jak je zestawiać? Poniżej kilka przykładów gotowych zestawień:

  • Kilka poduszek tego samego rozmiaru w stonowanej palecie, ale o różnych fakturach
  • Kilka gładkich poduszek tego samego koloru co sofa + kilka poduszek w kontrastujący wzór
  • Poduszki o różnych wielkościach i wzorach, ale w jednolitej kolorystyce
  • Symetryczne ułożenie poduszek tego samego rozmiaru, ale o różnych wzorach
  • Kombinacja poduszek gładkich z poduszkami o kwiatowym wzorze
  • Różnokolorowe poduszki o różnych wzorach i fakturach na neutralnym tle